تاریخ : سه شنبه 3 فروردین 1395
نویسنده : میلاد صابری
سخنان سید آزادگان در عید نوروز سال ۱۳۶۵«مُحَمَّدٌ‌ رَسولُ‌الله‌ وَ الَّذینَ‌ مَعهُ‌ اَشِّداءُ عَلَی‌ الكُفّارِ رُحَماءُ بَینَهُمْ»

‌‌فرخنده‌ عید نوروز كه‌ این‌ روزها با ولادت‌ با سعادت‌ مولا‌المتقین‌ امیرالمؤ‌منین‌ علی (ع) مصادف‌ شده‌ و با روز ولادت‌ آن‌ حضرت‌ جلوة بیشتر و بهتری‌ پیدا كرده‌ بر همة شما مبارك‌ باد! از درگاه‌ اقدس‌ حق‌ آرزومندیم‌ كه‌ این‌ سال‌ در سایة رحمت‌ پروردگار عالم‌ و با توجهات‌ ائمه معصومین: سال‌ پر خیر و بركت‌ و سال‌ بازگشت‌ شما به‌ وطن‌ دوشادوش‌ همة رزمندگان‌ با دنیایی‌ از عزت‌ و سربلندی‌ باشد.

‌‌از شما برادران‌ عزیزی‌ كه‌ در این‌ چند روز محفل‌ ما را رونق‌ بخشیدید و به‌ هر صورتی‌ زمینة شادی‌ و خشنودی‌ و سرور و بهجت‌ بیشتر برادران‌ اسیرتان‌ را فراهم‌ آوردید، از فرد فرد كسانی‌ كه‌ در این‌ مهم‌ سهمی‌ داشته‌اند، نهایت‌ تشكر و سپاس‌ داریم‌ و همین‌‌طور از برادر عزیزمان‌ آقا اسماعیل‌ و دیگر برادران‌ عزیز آسایشگاه ‌سه كه‌ این‌ محفل‌ را ـ كه‌ شكوه‌ و جلالت‌ خاصی‌ داشت‌ ـ تشكیل‌ دادند، نهایت‌ سپاس‌ و تشكر را داریم. آرزومندیم‌ از درگاه‌ اقدس‌ الهی‌ كه‌ همة شما سال‌ آینده، شكوه‌ مجلس‌ عزیزانتان‌ در وطن‌ عزیز باشید.

‌‌این‌ رفت‌ و آمدها و سرزدن‌ها ارزشمند و فوق‌العاده‌ قابل‌ تقدیر است‌ و از نظر هر انسانی‌ پسندیده‌ و از نظر پروردگار عالم، جلت‌ عظمته، عبادت‌ بزرگی‌ می‌باشد. ان‌شاءالله‌ این‌ را از شما قبول‌ كند. و تا هستید در هر محیطی‌ شادی‌ بخش‌ قلوب‌ درماندگان‌ و عزت‌ بخش‌ جامعه‌ باشید.

‌ممكن‌ است‌ عده‌ای‌ در این‌ ایام‌ بینشان‌ كدورت‌ها باشد و چندان‌ اهل‌ انس‌ نباشند. اما این‌ ایام‌ دور هم‌ جمع‌ می‌شوند. چه‌ بهتر آنكه‌ قلبمان‌ برای‌ پذیرش‌ انسان‌ها و محبت‌ به‌ هر انسانی‌ همیشه‌ آماده‌ باشد. اگر این‌طور نباشیم‌ نه‌ به‌ فطرت‌ انسانیمان‌ عمل‌ كرده‌ایم‌ و نه‌ به‌ بندگی‌مان‌ در پیشگاه‌ اقدس‌ پروردگار انجام‌ وظیفه‌ نموده‌ایم. آن‌ انسانی‌ كه‌ از مادر، عاطفه‌ دید و از دوستان، محبت‌ و علاقة دوستی، اگر به‌ دیگران‌ محبت‌ و اظهار ادب‌ نكند، فطرت‌ انسانی‌ را زیر پا گذاشته‌ است. آن‌ مسلمانی‌ كه‌ خدا را شبانه‌ روز می‌خواند و در نماز می‌ایستد و می‌گوید بسم‌‌الله‌‌الرحمن‌‌الرحیم، خدا را به‌ نام‌ رحمن‌ و رحیم‌ یاد می‌كند و الحمدالله‌ رب‌‌العالمین‌ می‌گوید، باید خود، رحمان‌ و رحیم‌ باشد و اگر نسبت‌ به‌ انسان‌ها رحمت‌ و رأفت‌ و محبت‌ را زیر پا گذاشته، بندگی خدا را نادیده‌ گرفته‌ است؛ پس‌ علاوه‌ بر اساس‌ مكتب‌ خداشناسی‌ اسلام، بر اساس‌ وجدان‌ انسانی‌ نیز باید با حب‌ و عاطفه‌ باشیم.

‌‌ای‌ انسانی‌ كه‌ به‌ مادرِ‌ مهربان، به‌ خاطر لطف‌ و محبت‌هایش‌ عشق‌ می‌ورزی! وظیفه‌ داری‌ به‌ هر انسانی‌ با لطف‌ و مهربانی‌ رفتار كنی. ای‌ انسانی‌ كه‌ خدا را به‌ نام‌ رحمان‌ و رحیم‌ پرستش‌ می‌كنی! وظیفة بندگیت‌ است‌ كه‌ به‌ هر انسانی‌ چه‌ مسلمان‌ و چه‌ غیر مسلمان‌ رأفت‌ داشته‌ باشی‌ و با نهایت‌ محبت‌ با آن‌ها زندگی‌ كنی.

‌‌برادران‌ عزیز! به‌ این‌ توجه‌ داشته‌ باشید كه‌ تمام‌ انسان‌ها در گوشه‌ و كنار دنیا از بی‌محبتی‌ و بی‌گذشتی‌ انسان‌ها رنج‌ می‌برند و همة آن‌ها آرزو می‌كنند، ای‌ كاش‌ در بین‌ انسان‌هایی‌ زندگی‌ كنند كه‌ گرسنه‌ بخوابند و لباس‌ ساده‌ بپوشند و پا برهنه‌ باشند اما، به‌ هم‌ محبت‌ داشته‌ باشند و با علاقه‌ و یكرنگی‌ و یكرویی‌ زندگی‌ كنند.

‌‌آن‌ جمعی‌ كه‌ با محبت‌ زندگی‌ كنند، هیچ‌ كمی‌ ندارند. هیچ‌ غصه‌ای‌ ندارند. هیچ‌ ضعفی‌ و هیچ‌ كمبودی‌ ندارند. در زندان‌ باشند، آرامند. در آزادی‌ باشند، با نهایت‌ تلاش‌ و فعالیت‌ زندگی‌ می‌كنند.

‌‌مكتب‌ عزیز اسلام‌ ما را به‌ محبت‌ و عاطفه‌ و خدمت‌ به‌ دیگران‌ دعوت‌ می‌كند. رسول‌ خدا این‌ چنین‌ بود و اصحاب‌ گرانقدرشان‌ نیز این‌ چنین‌ بودند. سرشار از محبت‌ و علاقه‌ به‌ یكدیگر زندگی‌ ساده‌ داشته‌اند. ]اگر یکی از[اصحاب‌ گرامیشان‌ مثلاً‌ دو اتاق‌ خالی‌ داشت‌ دیگری‌ را وارد بهترین‌ آن‌ها می‌كرد. انصار، مهاجر را پناه‌ می‌داد و خودش‌ بالای‌ پشت‌ بام‌ می‌خوابید. با محبت‌ با آن‌ها زندگی‌ كرد و در ابتدای‌ امر دست‌ آن‌ها را در دست‌ هم‌ قرار داد و فرمود: «اِنَّمَا الْمُؤ‌مِنوُنَ‌ اِخْوَة»ٌ. شما با یكدیگر برادرید. آن‌ها را به‌ محبت‌ امر فرمود. آن‌ یهودی، مسلمان‌ شد. مادری‌ داشت‌ كه‌ به‌ او خیلی‌ علاقه‌ داشت‌ و او به‌ مادرش‌ محبت‌ می‌كرد. به‌ حضرت‌ جریان‌ را گفت. حضرت‌ فرمود كه‌ هرچه‌ بیشتر به‌ مادرش‌ محبت‌ كند. هر خدمتی‌ و هر محبتی‌ كه‌ در گذشته‌ داشته‌ به‌ یاری‌ وجدان‌ انسانی‌ بوده ولی،‌ امروز به‌ پاس‌ بندگی‌ خدا باید این‌ كار را بكند. او هم‌ همین‌ كار را می‌كند و با محبت‌های‌ او یك‌ قبیلة یهودی‌ مسلمان‌ می‌شوند.

‌‌انسان‌ها در گوشه‌ و كنار دنیا از بی‌محبتی‌ می‌سوزند. بیایید هر كجا هستید با محبت، بزرگترین‌ خدمت‌ را به‌ خود و به‌ جامعه‌ و انسان‌ و مكتب‌ بكنید. اگر تو كه‌ ایرانی‌ هستی‌ با محبت‌ زندگی‌ كردی، می‌گویند: عجب! ایرانی‌ این‌گونه‌ است.

‌‌تو زندان‌ بودیم، یك‌ درجه‌‌دار عراقی‌ و چند نفر دیگر از آن‌ها با ما در زندان‌ بودند. آن‌ها شام‌ نداشتند و به‌ ما شام‌ می‌دادند. ناهار ما چرب‌تر بود و ناهار آن‌ها با ما فرق‌ می‌كرد. به‌ ما می‌گفتند كه‌ از غذایمان‌ به‌ آن‌ها ندهیم؛ ولی‌ هرچه‌ كه‌ به‌ ما می‌دادند به‌ آن‌ها تقدیم‌ می‌كردیم. بعد از چند روز، آن‌ درجه‌‌دار به‌ من‌ گفت: من‌ از شما معذرت‌ می‌خواهم. من‌ شما ایرانی‌ها را مثل‌ مغول‌ها حساب‌ می‌كردم؛ ولی‌ حالا می‌بینم‌ كه‌ این‌طور نیست‌ و به‌ خاطر همین‌ كارم‌ از شما معذرت‌ می‌خواهم‌ و به‌ جبران‌ این‌ فكر، بعد از جنگ‌ در اولین‌ فرصت‌ به‌ ایران‌ خواهم‌ آمد.

‌‌علاقه‌ و محبت‌ را فراموش‌ نكنید. آن‌ فرزندی‌ كه‌ از عاطفه‌ و محبت‌ دور باشد، عقده‌ای‌ می‌شود. هر جامعه‌ای‌ كه‌ از محبت‌ برخوردار باشد، رشد می‌كند. مكتب‌ ما سراپایش‌ محبت‌ است. می‌گوید، خاك‌ پای‌ دیگران‌ بشو! ای‌ مسلمان! با هر مسلمان‌ آن‌ چنان‌ با عاطفه‌ رفتار كن‌ كه‌ مادرت‌ با تو رفتار می‌كند و بیش‌ از این. اگر ما چنین‌ انسان‌ وظیفه‌شناسی‌ باشیم، به‌ یقین‌ می‌توانیم‌ خدمتی‌ بكنیم‌ و می‌توانیم‌ به‌ جامعه‌ مان‌ رونقی‌ بهتر بخشیم‌ و دِینمان‌ را به‌ بندگان‌ خدا ادا كنیم.منبع:mfpa.ir
موضوعات مرتبط: متن , خاطرات , تصاویر ,
برچسب‌ها: پرستوهای عاشق , اسیر , آزادگان سرافراز , سید آزادگان , موصل , سخنان سید آزادگان در عید نوروز ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آخرین مطالب
   
 
 
 
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات